Достапни линкови

logo-print

Либиските бунтовници бараат легитимитет во Белата Куќа


Махмуд Џибрил

Махмуд Џибрил

Делегација на либиските бунтовници ќе се сретне со високи преставници на Белата Куќа во Вашингтон. Белата куќа соопшти дека шефот на Националниот Транзиционен Совет Махмуд Џибрил ќе се состане со советникот на Претседателот Барак Обама Том Донилон и други преставници на администрацијата.
Бунтовниците бараат подршка и дипломатски легитимитет во борбата против Моамер ел Гадафи. Џибрил изјави дека САД треба да ги ослободат замрзнатите милијарди долари и да го признаат бунтовнилкото движење како легитимна влада. Бунтовниците го контролираат Бенгази и истокот на земјата.
XS
SM
MD
LG