Достапни линкови

logo-print

Најмалку 70 загинати во бомбашки напад во Пакистан


Во бомбашки напад чија цел била паравоена академија во северозападниот дел на Пакистан загинаа најмалку 70 а се ранети над 100 лица.
Локалната полиција сооопшти дека голем дел од жртвите биле регрути од тренинг центарот на академијата во покраината Шарсада. Oдговорност за нападот ја презедоа пакистанските талибанци во знак за одмазда за убиството на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен. Тие најавија уште поголеми напади.
XS
SM
MD
LG