Достапни линкови

logo-print

Нова интервенција на сиријската војска против демонстрантите


Сиријската војска интервенирала во градот Хама денеска, по барањето на претседателот Башал ал Асад за задушување на протестите кои избиваат низ целата земја, јавија медиумите. Денешната акција се случува откако вчера сиртијските вооружени сили гранатираа населени места во југот на земјата, при што најмалку осумнаесетмина загинаа. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го осуди насилството во Сирија и рече дека употребата на сила против демонстрантите е знак на слабост.
XS
SM
MD
LG