Достапни линкови

logo-print

Демјанјук ослободен поради годините


Судот во Германија го ослободи поранешниот стражар во нацистички камп Џон Демјанјук, поради неговата возраст. 91 годишниот осуденик беше обвинет за учество во убиствата на 27,900 евреи во германски нацистички камп на територијата на окупираната Полска за време на Втората светска војна. Демјанук претходно се изјасни за невин, а денеска одби да даде завршен говор пред судот во Минхен.
XS
SM
MD
LG