Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Индија во посета на Авганистан


Манмохан Синг

Манмохан Синг

Премиерот на Индија Манмохан Синг пристигна во Кабул на дводневна посета за време на која ќе се разговара за регионалната безбедност. Народот на Индија силно ги подржува напорите за мировни преговори со талибанците, рече индијскиот премиер пред авганистранските власти. Тој додаде дека авганистанците можат да сметаат на подршката на Индија при обновувањето на нивната земја. Станува збор за прва посета на лидерот во Авганистан по шест години. Од друга страна, авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја има посетено Индија десет пати од 2002 година.
XS
SM
MD
LG