Достапни линкови

logo-print

Британија ги покани либијските бунтовници да отворат канцеларија во Лондон


Дејвид Камерон

Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон рече дека ги поканил либијските бунтовници кои се борат против режимот на лидерот Муамар Гадафи, да отворат канцеларии во Лондон. Лидерот ја даде изјавата по средбата со Мустафа Абдул Јалил, шефот на бунтовничкиот транзициски совет. Со отворањето на канцелариите ќе се зацементираат контрактите на бунтовниците со Британија, рече Камерон. Обединетото кралство не го следеа примерот на Италија и Франција и го немаат признаено бунтовничкиот совет како легитимна власт во северноафрикансакта земја.
XS
SM
MD
LG