Достапни линкови

logo-print

Триесет политички партии потпишаа Кодекс за фер избори


Лидерите на 30 најголеми политички партии денеска потпишаа Кодекс на однесување за слободни и фер избори, што претставува почеток на кампањата за промоција на документот финансирана од УСАИД. Кампањата ќе се одвива под слоганот „Каков белег ќе оставиме?“. Директорот на НДИ Македонија Крис Хеншоу изјави дека денешното потпишување на Кодексот е позитивен почеток на кампањата, имајќи предвид дека документот го потпишаа сите лидери на најголемите политичи партии во земјата меѓу кои и Никола Груевски, Бранко Црвенковски, Али Ахмети и Мендух Тачи. На потпишувањето на Кодексот присуствуваа амбасадорите на САД и ЕУ, Филип Рикер и Петер Соренсен, како и други претставници на дипломатскиот кор и на невладините организации во земјава.
XS
SM
MD
LG