Достапни линкови

logo-print

Републиканецот Гингрич кандидат за претседател на САД


Њут Гингрич

Њут Гингрич

Републиканецот Њут Гингрич, поранешен спикер на Претставничкиот дом, објави дека ќе влезе во трката за претседател на САД догодина. 67 годишниот Гингрич е најпознатиот републиканец што досега се пријавил како претседателски кандидат. Претходно тоа го сторија поранешниот гуверенер на Масачусетс Мит Ромни, поранешниот гувернер на Аљаска Сара Пејлин и мултимилионерот Доналд Трамп. Претседателот Барак Обама во март соопшти дека повторно ќе се кандидира на таа функција.
XS
SM
MD
LG