Достапни линкови

logo-print

Денеска пресуда за Демјањук


Џон Демјанјук

Џон Демјанјук

Во Германија денеска треба да биде донесена пресуда против Џон Демјанјук, украинец кој е обвинет за убиства во логорот на смртта Собибор во Полска за време на Втората светска војна. Неговиот бранител Улрих Буш изјави дека Демјањук, 91 годишен пензиониран автомеханичар од Охајо, и самиот бил жртва на нацистите и никогаш не работел како чувар во логорот Собибор. Во завршниот говор во судот во Минхен, Буш ја обвини Германија дека со овој процес се обидува да ја минимизира сопствената вина за холокаустот.
XS
SM
MD
LG