Достапни линкови

logo-print

На протестите во Сирија најмалку 19 мртви


Протести во Сирија

Протести во Сирија

Најмалку 19 луѓе се убиени кога сириските безбедносни сили отвориле оган врз демонстрантите во неколку градови во земјата. Илјадници Сиријци инспирирана од популарните востанија во Тунис и Египет, во средината на март почна протести против авторитарниот режим на Сирискиот претседател Башар ал-Асад .Активистите за човекови права велат дека повеќе од 800 луѓе загинале за време на протестите , а илјадници се уапсени. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон , говорејќи во Европскиот парламент, повторно ги повика сириските власти да го сменат однесувањето со демонстрантите. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, исто така, ги повика сириските власти да спроведат реформи пред да биде премногу доцна.
XS
SM
MD
LG