Достапни линкови

logo-print

Самит за подобро управување со Арктикот


Гренланд

Гренланд

Земјите кои го делат Арктикот денеска ќе се сретнат во Гренланд за да разговараат за тоа како подобро да управуваат со регионот, а ќе зборуваат и за климатските промени. На самитот ќе учествуваат претставници од Канада,
Русија, Финска, Исланд, САД, Шведска и Данска, кој е задолженa за работите од областа на Гренланд. Хилари Клинтон ќе биде првиот американски државен секретар што ќе присуствува на еден состанок на земјите од Акктикот. Зголемувањето на температурите се очекува да допринесе за ослободување на минерални богатства на Арктикот. Се верува дека таму се наоѓа една четвртина од неоткриените наоѓалишта на нафта и гас во светот.
XS
SM
MD
LG