Достапни линкови

logo-print

Литванија обелодени документи на КГБ


Литванската влада објави голем број на документи за активностите на тајната служба КГБ од времето кога земајта беше дел од Советскиот сојуз. Премиерот Андриус Кубилиус рече дека со обелоденувањето на информациите ќе се придонесе кон „историска правда и ќе се побијат тврдењата на Кремлин дека Литванија никогаш не била окупирана од Советскиот сојуз“. Во документите има детали за структурата, активностите и вработените во тајната служба во периодот од 1960 до 1991 година.
XS
SM
MD
LG