Достапни линкови

logo-print

Хашкиот обвинител Брамерц во посета на Србија


Серж Брамерц

Серж Брамерц

Главниот обвинител на Хашкиот Трибунал Серж Брамерц, кој од вчера престојува во Белград, денеска ќе се сретне со српскиот претседател Борис Тадиќ и со министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ. По посетата на Србија, Брамерц ќе испрати извештај до Советот за безбедност на ОН за соработката на балканските земји со Хашкиот Трибунал, кој на 6 јуни ќе биде претставен пред Советот во Њујорк. Од оценката на обвинителот зависат и натамошните чекори на приближување на Србија кон Унијата.
XS
SM
MD
LG