Достапни линкови

logo-print

Ричард Ховит ќе биде нов известувач за Македонија во ЕП


Британскиот европратеник Ричард Ховит ќе биде нов известувач во Европскиот парламент за Република Македонија. Според информациите на Комисијата за надворешни работи на ЕП, Ховит доаѓа од редовите на Прогресивната социјалистичка група во Европскиот парламент како член на британската Лабуристичка партија. Тој како известувач за Македонија доаѓа на местото на словенечкиот европратеник Зоран Талер, кој замина од функцијата по скандалот со корупција.
XS
SM
MD
LG