Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Јапонија привремено се откажа од платата


Наото Кан

Наото Кан

Премиерот на Јапонија Наото Кан изјави дека ќе се откаже од својата премиерска плата се` додека не се донесе под контрола оштетената нуклеарка во Фукушима. Од кабинетот на лидерот потврдија дека Кан ќе се откаже од својата плата во износ од 20.000 американски долари месечно, но ќе ја задржи пратеничката плата која изнесува 10.000 долари. Цунами брановите предизвикани од земјотресот на 11 март ја предизвикаа најголемата нуклеарна катастрофа во светот во изминативе 25 години, по Чернобил.
XS
SM
MD
LG