Достапни линкови

logo-print

Откриена масовна гробница во Брегот на Слоновата Коска


Поранешниот претседател на Брегот на Слоновата Коска, Лорент Гбагбо

Поранешниот претседател на Брегот на Слоновата Коска, Лорент Гбагбо

Инспекторите на ОН пронашле најмалку 68 тела во масовна гробница откриена неодамна на фудбалски терен во Абиџан, главниот град на Брегот на Слоновата Коска, соопштува Советот за човекови права при ОН. Заменик-директорот на мисијата за човекови права, Гијом Нгефа, изјави дека највероатно станува збор за жртви убиени на 12 април од војската на поранешниот претседател Лорент Гбагбо.
XS
SM
MD
LG