Достапни линкови

logo-print

Во Москва воена парада за Денот на победата


Рускиот претседател Дмитри Медведев во говорот пред денешната воена парада на Црвениот плоштад по повод Денот на победата изјави дека Русија е посветена на мирот и стабилноста во светот. Медведев сепак, додаде дека модернизацијата и развојот на оружените сили остануваат клучен приоритет на рускиот државен врв. На парадата со која традиционално се одбележува победата врз нацистичка Германија во Втората светска војна учествуваа над 20 илјади војници и беше прикажана современа воена опрема. На парадата присуствуваше и премиерот Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG