Достапни линкови

logo-print

Престрелки во предградие на Дамаск


Сириските организации за човекови права јавуваат дека се слушале престрелки во западното предградие на главниот град Дамаск. Агенциите, повикувајќи се на овие организации, јавуваат дека во тек биле апсења на опонентите на претседателот Башар ал Асад. Се додава дека ал Асад испрaтил тенкови во третиот по големина град во земјата Хомс за справување со седумнеделното востание против авторитарниот режим. Сириските организации за човекови права јавуваат дека во акцијата во текот на изминатата ноќ загинале неколку лица, меѓу нив и деца.
XS
SM
MD
LG