Достапни линкови

logo-print

Цврста акција против меѓуверските судири во Египет


Египетскиот министер за правда Абдел Азиз ал Гинди предупреди дека властите ќе преземат поцврста акција против оние што ја загрозуваат безбедноста во земјата. Ова тој го изјави откако 12 луѓе беа убиени, а над 180 повредени во саботните судири меѓу муслиманите и христијаните во Каиро. Тоа беа најголеми меѓуверски насилства по отстранувањето на претседателот Хосни Мубарак од власт во февруари годинава.
XS
SM
MD
LG