Достапни линкови

logo-print

СБ на Обединетите нации ќе ја разгледа ситуацијата во БИХ


Советот за безбедбнсот на Обединетите Нации ќе ја разгледа ситуацијата во Босна и Херцеговина. На состанокот учествува и високиот претставник во БИХ Валентин Инцко кој во Советот за Безбедност ќе го претстави полугодишниот извештај во кој се наведува дека најавениот референдум во БИХ претставува напад врз Дејтонскиот мировен договор. На референдумот граѓаните треба да се изјаснат дали ги подржуваат законите за Судот и Обвинителството.
XS
SM
MD
LG