Достапни линкови

logo-print

Назначен нов владин состав во Кувајт


Шеик ал Сабах

Шеик ал Сабах

Државната новинска агенција на Кувајт јави дека премиерот на земјата избрал претставници за нов владин состав, откако претходните министри отстапија од функциите. Премиерот Шеик ал Сабах денеска назначил нови министри за енергетика и економија, како дел од новиот 16 член владин тим. Четворица функционери во новиот состав се од семејството на премиерот. Во изминативе неколку месеци протести избиваат на повеќе места низ Кувајт, преку кои демонстрантите бараат оставка на претседателот на владата.
XS
SM
MD
LG