Достапни линкови

logo-print

Престрелка во Египет, петмина загинати


Најмалку петмина загинаа а 50 се повредени во судири меѓу муслимански и христијански верници во главниот град на Египет. Вчеравечер во Каиро меѓу двете страни настанала престрелка. Полицијата интервенирала со солзавец и стрелала во воздух за да ги прекине насилствата. Инцидентот настанал откако конзервативни муслимански верници влегле во христијанска црква, барајки жена за која тврделе дека преминала во Ислам.
XS
SM
MD
LG