Достапни линкови

logo-print

Индонезија предупреди на негативни последици од растот на цените


Индонезиските власти денеска испратија предупредување до јужноазиските држави, дека поради растот на цените на храната може да осиромашат повеќе луѓе, и побараа акција за борба со инфлацијата. Претседателот на Индонезија Сусило Јудхојоно, обраќајки се на почетокот на состанокот на Асоцијацијата на југоисточни азиски држави, рече дека земјите мора да превземат чекори против растот на потрошувачките цени. Состанокот, на кој присуствуваат претседатели од повеќе држави, се одржува во Џакарта.
XS
SM
MD
LG