Достапни линкови

logo-print

Тројца активисти за човекови права избркани од Белорусија


Тројца руски набљудувачи за човекови права, кои присуствуваа на судењата на белоруските опозициски активисти, беа избркани од земјата. Комитетот за меѓународна контрола на ситуацијата со човековите права во Белорусија соопшти дека тројцата набљудувачи биле уапсени во петокот, по што им било наредено да ја напуштат земјата во рок од 24 часа. Трите жени надгледуваа судења на 16 опозиционери кои учевствуваа во протестите по претседателските избори лани во декември.
XS
SM
MD
LG