Достапни линкови

logo-print

Папандреу реагира на извештаите дека Грција ќе ја напушти еврозоната


Јоргос Папандреу

Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ги нарече провокација извештаите дека Грција е подготвена да ја напушти еврозоната и побара владата да биде оставена да си ја врши работата. Реакцијата на Папандреу следи по извештајот на германскиот весник „Дер Шпигел“ кој, повикувајки се на информирани извори од германската влада, пишува дека Грција барала реструктурирање на долгот и во спротивно се заканувала со напуштање на еврозоната. Вредноста на еврото забележа пад во однос на американскиот долар по објавувањето на извештајот.
XS
SM
MD
LG