Достапни линкови

logo-print

Ештон за новиот претставник на ЕУ за Косово


Кетрин Ештон

Кетрин Ештон

Високиот претставник на Европакста унија за надворешна политика Кетрин Ештон ја поздрави одлуката на Советот на Унијата да го наименува Фернандо Џентилини за специјален претставник на Косово до 31 јули годинава. ,,Во својата привремена функција тој ќе изврши подготовка за засилено и долгорочно присуство на Косово во согласност со Лисабонскиот договор и со европската перспектива за целиот регион,, се наведува во соопштението на Ештон во кое таа му се заблагодарува на досегашниот претставник Питер Фејт за неговата работа на Косово.
XS
SM
MD
LG