Достапни линкови

logo-print

Русија се сомнева во Контакт групата за Либија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Русија денеска изрази разочараност од тоа што меѓународната Контакт група за Либија ја презела водечката улога во кризата од Советот за безбедност на Обединетите нации. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров оцени дека оваа, како што рече, самоформирана група, ја поддржува воената акција во Либија. Тој ова го изјави за време на разговорите во Москва со неговиот кинески колега Јанг Џиечи.
XS
SM
MD
LG