Достапни линкови

logo-print

Илјадници луѓе на анти владини протести во Сирија


Банија

Банија

Илјадници лица денеска протестираат во Сирија барајќи крај на режимот на Претседателот Башар Асад. Според сведоци и активисти стотици лица марширале во Дамаск, а полицијата врз нив стрелала. Протести имало и во Банија каде се собрале околу 5 илјади луѓе.
Во Дера, каде армијата прогласи дека ја завршила 11 дневната воена акција, трупите се уште биле на улиците.
Во досегашните протести изминативе денови имало најмалку 560 загинати.
XS
SM
MD
LG