Достапни линкови

logo-print

Амнести Интернешенел предупреди на воен криминал во Мисрата


Бунтовници во опколениот град Мистрата

Бунтовници во опколениот град Мистрата

Амнести Интернешенел денеска соопшти дека нападите на силите лојални на Моамер ел Гадафи врз цивилно население во Мисрата со користење снајпери, касетни бомби и артилерија можат да бидат оценети како воен криминал.
Мисрата е една од најкрвавите битки во двомесечниот конфликт во Либија меѓу бунтовниците кои го држат центарот и пристаништето и силите на Гадафи кои напаѓаат од предградијата. Се верува дека таму има стотици загинати.
XS
SM
MD
LG