Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес ја погоди Индонезија


Земјотрес со сила од 6,1 степен според Рихтеровата скала денеска бил забележан на индонезискиот остров Сулавеси, но засега нема извештаи за штети или предупредување за цунами. Се наведува дека епицентарот на потресот бил на длабочина од 35 километри. Индонезија се наоѓа во таканаречениот Огнен круг каде што се судираат континенталните платоа што предизвикува интезивна сеизмичка активност.
XS
SM
MD
LG