Достапни линкови

logo-print

Насилства пред локалните избори во Албанија


Градоначалникот на Тирана Еди Рама

Градоначалникот на Тирана Еди Рама

Во експлозија во североисточниот дел на Албанија бил ранет кандидатот за претседател на општина Кукеш Астрит Ценгу, а неговиот автомобил бил уништен, соопшти полицијата. Кампањата која трае еден месец пред изборите на 8 мај беше проследена со насилства во кои беа претепани неколкумина кандидати, а имаше и експлозии на подметнати бомби. В недела ќе се избира и граданочалник на Тирана на кој лидерот на опозиционите социјалисти и актуелен градночалник Еди Рама ќе се обиде да освои уште еден мандат. Главен ривал му е екс министерот за внатрешни работи Љуљзим Баша.
XS
SM
MD
LG