Достапни линкови

logo-print

Режимот на Гадафи со осуда до САД


Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи

Режимот на Моамер Гадафи ги осуди плановите на САД да деблокираат неколку милијарди долари од либиските сметки во САД и да им ги дадат на бунтовници кои се борат против режимот на Гадафи. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека администрацијата на Обама ќе се обиде да се донесе закон за деблокирање на замрзнати либиските средства и да им ги даде на бунтовниците. Бунтовниците немаат доволно пари и се доведени во безизлезна ситуација и притиснати од силите на Гадафи. . Во САД се замрзнати повеќе од 30 милијарди долари либиски средства. Од владата на а Гадафи,велат дека одмрзнувањето на сметките ќе го поткопа глобалниот финансиски систем.
XS
SM
MD
LG