Достапни линкови

logo-print

Франција најави финансиска помош за Либија


од состанокот на Контакт групата во Рим

од состанокот на Контакт групата во Рим

Франција денеска соопшти дека фонд за помош на Либија би требало да стане оиперационален за неколку недели. Министерот за надворешни работи Алан Жупе ја даде најавата на состанокот на Контакт групата за Либија во Рим. Средбата во главниот град на Италија се случува во екот на конфликтот во северноафриканската земја во кој до сега загинаа 10,000 лица, согласно проценките на бунтовниците кои му се спротиставуваат на лидерот Муамар Гадафи. Седумнеделната операција која ја предводи НАТО до сега не успеа да ги спречи нападите на лојалистите на Гадафи. Контакт групата беше формирана во Катар минатиот месец.
XS
SM
MD
LG