Достапни линкови

logo-print

Турција исплатила 25 милиони евра поради непочитување на човековите права


Турција лани исплатила 25 милиони евра поради прекршување на на одредбите во Европската конвенција за човекови права соопшти денеска во Брисел претставник на Советот на Европа. Фредрик Сунберг, кој е задолжен за надгледување на почитувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права, рече дека прекршоците на Турција биле во врска со лош третман на осомничени курдски сепаратисти. На второ и трето место по изречените казни се Романија и Русија. Романските власти исплатиле 7,4 милиони евра додека официјална Москва била казнета со 6 милиони евра.
XS
SM
MD
LG