Достапни линкови

logo-print

Пакистан демантира поврзаност со Ал Каеда


Салман Башир

Салман Башир

Пакистанскиот секретар за надворешни работи Салман Башир изјави дека обвинувањата за соработка на пакистанската разузнавачка агенција ИСИ со Ал Каеда не можат да се докажат. Башир, на првата прес конференција на пакистанските власти по убиството на Осама Бин Ладен, рече дека ИСИ разменувала информации со ЦИА. „Да се заклучи дека ИСИ или владата го криеле Бин Ладен е апсолутно погрешно“ рече пакистанскиот секретар за надворешни работи и предупреди дека следниот обид за упад на пакистанска територија ќе има „катастрофални последици“
XS
SM
MD
LG