Достапни линкови

logo-print

Претседателски кандидати во Белорусија денеска пред суд


Двајца поранешни претседателски кандидати во Белорусија денеска ќе се најдат пред суд поради организирање на масовните демонстрации по декемвриските претседателски избори, на кои Александар Лукашенко доби и 4-ти мандат. Стотици луѓе, вклучувајки и 7-мина претседателски кандидати беа уапсени по протестите, а неколкумина опозициони активисти веќе се осудени на казни затвор од две до четири години.
XS
SM
MD
LG