Достапни линкови

logo-print

Референдум за изборни реформи во Велика Британија


Во Велика Британија денеска се одржува референдум, за прв пат по 30 години, на кој граѓаните треба да се изјаснат за предложените изборни реформи. Прашањето е дали да остане досегашниот систем, според кој избран кандидат е оној со најмногу гласови, или да се премине на алтернативен избор, односно со рангирање на кандидатите. Конзервативната партија на премиерот Дејвид Камерун е против предложените измени, додека коалициониот партнер, Либералната партија е силен подржувач.
XS
SM
MD
LG