Достапни линкови

logo-print

Во Рим состанок за ситуацијата во Либија


Тренинг камп на либиските бунтовници

Тренинг камп на либиските бунтовници

Претставници на земјите кои учествуваат во меѓународната кампања против режимот на лидерот на Либија Моамер Гадафи треба да се состанат денеска во Италија за да разговараат како да им помогнат на бунтовниците кои се борат да го симнат од власт Гадафи. На состанокот во Рим се очекува да присуствуваат министрите за надворешни работи на Велика Британија, Франција, Италија и САД, како и претставници на Катар, Арапската лига и Африканската унија. Се очекува дека состанокот ќе резултира со нова финансиска помош за бунтовниците. Новинската агенција Ројтерс цитира изјава на потпаролот на таканаречениот Транзициски Совет Махмуд Шамам кој вели дека на бунтовниците итно им се потребни 1,5 милијарди долари за храна и лекови за да продолжат со кампањата и во наредните неколку недели.
XS
SM
MD
LG