Достапни линкови

logo-print

Почнува судењето на воен злосторник од Втора Светска Војна


Еден од последните живи најбарани воени злосторници од Втората Светска Војна Шандор Кепиро треба да се појави денеска во судница во Будимпешта. Кепиро е 97- годишен поранешен унгарски жандарм кој е обвинет за учество во масакрот во Нови Сад во јануари 1942 година при кој се убиени над 1200 цивили. Тој конкретно е осомничен за вмешаност во убиство на над 30 српски и еврејски цивили. Ловецот на нацисти Ефраим Зуроф соопшти во 2006-та година дека открил оти Кепиро се вратил во Унгарија по децении поминати во Јужна Америка.
XS
SM
MD
LG