Достапни линкови

logo-print

Убиството на Бин Ладен удар врз моралот на неговите следбеници


Хошјар Зебари

Хошјар Зебари

Ирачкиот министер за надворешни работи Хошјар Зебари изјави дека убиството на водачот на Ал Каеда Осама Бин Ладен од страна на американските сили е удар врз моралот на следбениците на Бин Ладен. Во интервју за германскиот весник "Франкфуртер алгемајне цајтунг" Зебари вели дека Бин Ладен "е персонификација на злото", и дека психолошкиот ефект од неговата смрт врз неговите следбеници ќе биде голем. Зебари вели дека Ирачаните се среќни што Бин Ладен е убиен. Според него шефот на Ал Каеда го добил тоа што го заслужил.
XS
SM
MD
LG