Достапни линкови

logo-print

Меѓународниот кривичен суд ќе апси во Либија


Либија деновиве

Либија деновиве

Првиот обвинител на Меѓународниот кривичен суд побара издавање на три налози за апсење, како резултат на неговата истрага за криминал против човештвото во Либија. За сега не се познати имињата на лицата кои се бара да бидат уапсени. Луис Морено Окампо го информирал Советот за безбедност при Обединетите нации дека криминалот се уште се одвива. Тој прибрал изјави на очевидци, видео материјали и фотографии како доказни материјали за обвинението. Според Окампо, илјадници загинале во Либија од почетокот на немирите на 15 февруари.
XS
SM
MD
LG