Достапни линкови

logo-print

Најавен прекин на воената интервенција во југот на Сирија


Сиријската влада соопшти дека ќе ги прекине воените операции во градот Дера во југот на земјата, каде почнаа првите анти-владини протести во март. Претседателот Башар ал Асад за весникот „Ал Ватан“ изјавил дека воената интервенција „наскоро ќе заврши“. Најавата на шефот на државата следи откако властите уапсија илјадници лица низ целата земја. Во изминативе десет дена повеќе од 50 лица загинале во населеното место, а војската го има блокирано градот и ги има прекинато телефонските врски.
XS
SM
MD
LG