Достапни линкови

logo-print

Хашкиот трибунал го одби барањето на Шешељ за ослободување


Воислав Шешељ

Воислав Шешељ

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го одби барањето на лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ да биде ослободен. Советот одби да го прекине судскиот процес против Шешељ и да го ослободи, со образложение дека Обвинителството досега изнело доволно докази во процесот. „Во овој стадиум постојат доволно доказни предмети за осуда поради поттикнување на сите злосторства кои се наведени во обвинението“ изјави претседавачот со судскиот совет Жан Клод Антонети. Во историјата на Трибуналот досега не се прифатени ослободителни барања на обвинетите.
XS
SM
MD
LG