Достапни линкови

logo-print

Затворен опозициски активист во Азербејџан поради повик за протести


Од последните протести во Баку во Март, организирани преку „Фејсбук“

Од последните протести во Баку во Март, организирани преку „Фејсбук“

Млад опозициски активист во Азербејџан доби казна затвор во времетраење од две и пол години под обвиненија за поседување дрога, откако преку социјалната мрежа „Фејсбук“ повика на протести. Дваесет годишникот Јабар Савалан беше осуден поради наводно поседување на опиум откако на социјалниот сајт повика на организирање на „ден на бес“, протест сличен на немирите во арапскиот свет. Меѓународната организација „Амнести Интернешнл“ ги прозва азербејџанските власти за малтретирање на интернет активистите.
XS
SM
MD
LG