Достапни линкови

logo-print

Пакистан побара помош за борба против тероризмот


Премиерот на Пакистан Јусуф Раза Џилани

Премиерот на Пакистан Јусуф Раза Џилани

Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани побара меѓународна помош за борба против тероризмот по убиството на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен. Џилани, кој е во посета на Париз, изјави дека таа борба не работа на една земја. Неговата изјава доаѓа по тензиите со САД околу скептицизмот дека бин Ладен со години мина неоткриен во Пакистан.
Од друга страна, портпаролот на авганистанското министерство за одбрана Захер Азими соопшти дека Пакистанската агенција за разузнување требала да знае дека Осама бин Ладен се крие недалеку од Исламабад.
XS
SM
MD
LG