Достапни линкови

logo-print

Русија бара гаранции од САД за антиракетниот штит


Русија побара законски гаранции од САД во врска со спогодбата со Романија за поставување на елементи на американскиот антиракетен одбранбен систем во таа земја. Во оваа ситуација неопходно е да се добијат гаранции од Вашингтон дека тој систем нема да биде насочен против стратегиските нуклеарни сили на Русија, соопшти руското министерство за надворешни работи. Тоа прашање треба брзо да се реши и неопходно е да се постигне договор за концепцијата и структурата на европскиот антиракетен штит, вклучувајќи го тука и ставот за неговото влијание врз светската и регионалната безбедност, се вели во соопштението.
XS
SM
MD
LG