Достапни линкови

logo-print

Растурена шверцерска операција во Казахстан


илустрација

илустрација

Полицијата во Казахстан соопшти дека растурила шверцерска операција „тешка“ 130 милиони американски долари и издале налози за апсење на царински службеници осомничени за учество во криминалот. Портпаролот на агенцијата за економски криминал Мурат Зуманбаи денеска изјави дека 100 члената криминална група шверцувала производи од Кина во изминативе пет години. Налози за апсење се издадени за 16 осомничени, меѓу кои и шефот на царинскиот пункт во Коргос.
XS
SM
MD
LG