Достапни линкови

logo-print

Бугарија го отповика амбасадорот од Македонија


Тринаесетмина од вкупно 35 бугарски амбасадори денеска пристигнаа во Софија, отповикани поради тоа што соработувале со тајни служби. Како што јави дописникот на Радио Слободна Европа од Софија, портпаролката на бугарското Министерство за надворешни работи потврдила дека во првата група отповикани дипломати, меѓу другите, биле и амбасадорите во Скопје, Сараево, Белград, Атина и Букурешт, како и двајцата бугарски претставници во Обединетите нации и УНЕСКО.
XS
SM
MD
LG