Достапни линкови

logo-print

Уапсени членови на терористичка келија во Прага


Чешката полиција соопшти дека разоткрила теориристичка келија која наводно подмагала во подготвувањето на терористички напади во Северен Кавказ. Се смета дека деветчлената група била дел од радикална исламистичка организација во Дагестан. Според полицијата, терористичката келија се доселила во Прага од Берлин. Обвинети се за фалсификување на патни исправи и подготовка на експлозиви и оружје за терористички напади. Меѓу уапсените има државјани на Бугарија и жители од Северен Кавказ. Чешката полиција исто така извршила претрес на станот на 31 годишен Чеченец каде пронашла оружје и муниција.
XS
SM
MD
LG