Достапни линкови

Хашкиот суд со пресуда за Шешељ на 4 мај


Воислав Шешељ пред Хашкиот суд за воени злосторства

Воислав Шешељ пред Хашкиот суд за воени злосторства

Хашкиот суд за воени злосторства соопшти дека ќе ја објави пресудата за претседателот на Српската радикална партија Воислав Шешељ на 4 мај. Шешељ е обвинет за разгорување меѓунационална омраза и поттикнување злосторства против несрпското население во Хрватска, Босна и во српската област Војводина во периодот од 1991 до 1993 година. Тој тврди дека е невин и побара 10 милиони евра отштета за тоа што веќе осум години е во притвор.
XS
SM
MD
LG